MKP383318025JCM2B0
Mfr.Part #
MKP383318025JCM2B0
Description
CAP FILM 0.018UF 5% 250VDC RAD
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Voltage - Rated AC :
125V
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.406Lx0.197W 10.30mmx5.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Capacitance :
0.018μF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Length :
10.3124mm
Voltage - Rated DC :
250V
Packaging :
Bulk
Width :
5.0038mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
MKP383 0.018μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383318025JCM2B0 Overview
Its lead spacing is 0.295 7.50mm.Temperatures of -55°C~105°C allow the device to operate.