MKP383318025JCA2B0
Mfr.Part #
MKP383318025JCA2B0
Description
CAP FILM 0.018UF 5% 250VDC RAD
Width :
5.0038mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
Length :
10.3124mm
Lead Pitch :
7.493mm
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
125V
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Size / Dimension :
0.406Lx0.197W 10.30mmx5.00mm
Packaging :
Bulk
Capacitance :
0.018μF
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Termination :
PC Pins
MKP383 0.018μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383318025JCA2B0 Overview
This electrical device has a 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~105°C are suitable for the device.