MKP383316025JCI2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP383316025JCI2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.016UF 5% 250VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
High Pulse, DV/DT
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
125V
Packaging :
Bulk
Capacitance :
0.016μF
Width :
4.4958mm
Lead Pitch :
7.493mm
Max Operating Temperature :
105°C
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
10.0076mm
Termination :
PC Pins
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Published :
Package / Case :
Radial
Series :
MKP383
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
250V
Size / Dimension :
0.394Lx0.177W 10.00mmx4.50mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
MKP383 0.016μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383316025JCI2B0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.295 7.50mm.In addition to operating at -55°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.