MKP383316025JCA2B0
Mfr.Part #
MKP383316025JCA2B0
Description
CAP FILM 0.016UF 5% 250VDC RAD
Packaging :
Bulk
Width :
4.4958mm
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Pitch :
7.493mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Max Operating Temperature :
105°C
Size / Dimension :
0.394Lx0.177W 10.00mmx4.50mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.016μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
10.0076mm
Voltage - Rated AC :
125V
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
MKP383 0.016μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383316025JCA2B0 Overview
Lead spacing is 0.295 7.50mm for this electrical device.Devices with a -55°C~105°C temperature capability can be operated.