MKP383315025JCA2B0
Mfr.Part #
MKP383315025JCA2B0
Description
CAP FILM 0.015UF 5% 250VDC RAD
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated AC :
125V
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Length :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.177W 10.00mmx4.50mm
Max Operating Temperature :
105°C
Width :
4.4958mm
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
0.015µF
MKP383 0.015μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383315025JCA2B0 Overview
There is 0.295 7.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~105°C is the maximum temperature at which the device can operate.