MKP383313025JCA2B0
Mfr.Part #
MKP383313025JCA2B0
Description
CAP FILM 0.013UF 5% 250VDC RAD
Capacitance :
0.013µF
Length :
10.0076mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
7.493mm
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Max Operating Temperature :
105°C
Width :
4.4958mm
Voltage - Rated AC :
125V
Voltage - Rated DC :
250V
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.394Lx0.177W 10.00mmx4.50mm
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MKP383 0.013μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383313025JCA2B0 Overview
Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~105°C are suitable for operating the device.