MKP383313025JC02W0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP383313025JC02W0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.013UF 5% 250VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated AC :
125V
Capacitance :
0.013µF
Applications :
High Pulse, DV/DT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
7.493mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Width :
4.4958mm
Length :
10.0076mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated DC :
250V
Max Operating Temperature :
105°C
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Published :
Size / Dimension :
0.394Lx0.177W 10.00mmx4.50mm
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±5%
Series :
MKP383
Packaging :
Tape and Reel (TR)
MKP383 0.013μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383313025JC02W0 Overview
Electrical devices with 0.295 7.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~105°C is suitable for operation of the device.