MKP383312250JIP2T0
Mfr.Part #
MKP383312250JIP2T0
Description
CAP FILM 0.012UF 5% 2.5KVDC RAD
Lead Pitch :
22.5044mm
Height Seated (Max) :
0.768 19.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
900V
Size / Dimension :
1.024Lx0.394W 26.00mmx10.00mm
Packaging :
Tray
Capacitance :
0.012µF
Length :
26.0096mm
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Width :
10.0076mm
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Series :
MKP383
MKP383 0.012μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383312250JIP2T0 Overview
0.886 22.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~105°C degrees Celsius.