MKP383312025JCA2B0
Mfr.Part #
MKP383312025JCA2B0
Description
CAP FILM 0.012UF 5% 250VDC RAD
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
7.493mm
Width :
4.4958mm
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
250V
Capacitance :
0.012µF
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
10.0076mm
Voltage - Rated AC :
125V
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.177W 10.00mmx4.50mm
MKP383 0.012μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383312025JCA2B0 Overview
Lead spacing is 0.295 7.50mm for this electrical device.Devices with a -55°C~105°C temperature capability can be operated.