MKP383311100JFP2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP383311100JFP2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.011UF 5% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
High Pulse, DV/DT
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Mount :
Through Hole
Termination :
PC Pins
Width :
5.0038mm
Series :
MKP383
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Capacitance :
0.011µF
Voltage - Rated DC :
1kV
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
17.5006mm
Voltage - Rated AC :
350V
Max Operating Temperature :
105°C
Package / Case :
Radial
MKP383 0.011μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383311100JFP2B0 Overview
This electrical device has a 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~105°C are suitable for the device.