MKP383311100JFM2B0
Mfr.Part #
MKP383311100JFM2B0
Description
CAP FILM 0.011UF 5% 1KVDC RADIAL
Voltage - Rated AC :
350V
Lead Pitch :
15.0114mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated DC :
1000V 1kV
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.011µF
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Width :
5.0038mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Packaging :
Bulk
Length :
17.5006mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
MKP383 0.011μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1000V 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383311100JFM2B0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.591 15.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~105°C.