MKP383311100JFI2B0
Mfr.Part #
MKP383311100JFI2B0
Description
CAP FILM 0.011UF 5% 1KVDC RADIAL
Lead Pitch :
15.0114mm
Published :
Packaging :
Bulk
Length :
17.5006mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
0.011µF
Max Operating Temperature :
105°C
Width :
5.0038mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
350V
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
MKP383 0.011μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383311100JFI2B0 Overview
This electrical device has a 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~105°C are suitable for the device.