MKP383311025JC02W0
Mfr.Part #
MKP383311025JC02W0
Description
CAP FILM 0.011UF 5% 250VDC RAD
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Width :
4.4958mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
0.011µF
Voltage - Rated AC :
125V
Size / Dimension :
0.394Lx0.177W 10.00mmx4.50mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Max Operating Temperature :
105°C
Length :
10.0076mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
250V
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
MKP383 0.011μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383311025JC02W0 Overview
0.295 7.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~105°C degrees Celsius.