MKP383310025JCM2B0
Mfr.Part #
MKP383310025JCM2B0
Description
CAP FILM 10000PF 5% 250VDC RAD
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Width :
4.4958mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.394Lx0.177W 10.00mmx4.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Capacitance :
10000pF
Voltage - Rated AC :
125V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
250V
Max Operating Temperature :
105°C
Length :
10.0076mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mount :
Through Hole
MKP383 10000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383310025JCM2B0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.295 7.50mm.In addition to operating at -55°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.