MKP383310025JCA2B0
Mfr.Part #
MKP383310025JCA2B0
Description
CAP FILM 10000PF 5% 250VDC RAD
Length :
10.0076mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
125V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
10000pF
Width :
4.4958mm
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Published :
Size / Dimension :
0.394Lx0.177W 10.00mmx4.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Pitch :
7.493mm
MKP383 10000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383310025JCA2B0 Overview
Electrical devices with 0.295 7.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~105°C is suitable for operation of the device.