MKP383310025JC02W0
Mfr.Part #
MKP383310025JC02W0
Description
CAP FILM 10000PF 5% 250VDC RAD
Max Operating Temperature :
105°C
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.177W 10.00mmx4.50mm
Capacitance :
10000pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Length :
10.0076mm
Lead Pitch :
7.493mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
125V
Voltage - Rated DC :
250V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Width :
4.4958mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Through Hole
MKP383 10000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383310025JC02W0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.295 7.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~105°C.