MKP383310025JC02G0
Mfr.Part #
MKP383310025JC02G0
Description
CAP FILM 10000PF 5% 250VDC RAD
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.394Lx0.177W 10.00mmx4.50mm
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Published :
Width :
4.4958mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Pitch :
7.493mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
105°C
Length :
10.0076mm
Voltage - Rated AC :
125V
Capacitance :
10000pF
MKP383
MKP383 10000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383310025JC02G0 Overview
0.295 7.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~105°C degrees Celsius.