MKP383282250JII2B0
Mfr.Part #
MKP383282250JII2B0
Description
CAP FILM 8200PF 5% 2.5KVDC RAD
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
22.5044mm
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
900V
Capacitance :
8200pF
MKP383 8200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383282250JII2B0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.886 22.50mm.In addition to operating at -55°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.