MKP383275250JIP2T0
Mfr.Part #
MKP383275250JIP2T0
Description
CAP FILM 7500PF 5% 2.5KVDC RAD
Voltage - Rated AC :
900V
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Max Operating Temperature :
105°C
Width :
7.0104mm
Length :
26.0096mm
Size / Dimension :
1.024Lx0.276W 26.00mmx7.00mm
Published :
Tolerance :
±5%
Capacitance :
7500pF
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Lead Pitch :
22.5044mm
Mount :
Through Hole
MKP383 7500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383275250JIP2T0 Overview
0.886 22.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~105°C degrees Celsius.