MKP383275250JIM2T0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP383275250JIM2T0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 7500PF 5% 2.5KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Applications :
High Pulse, DV/DT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
900V
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
105°C
Published :
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Width :
7.0104mm
Length :
26.0096mm
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Lead Pitch :
22.5044mm
Size / Dimension :
1.024Lx0.276W 26.00mmx7.00mm
Packaging :
Tray
Capacitance :
7500pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Factory Lead Time :
15 Weeks
Series :
MKP383
MKP383 7500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383275250JIM2T0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.886 22.50mm.In addition to operating at -55°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.