MKP383275250JII2B0
Mfr.Part #
MKP383275250JII2B0
Description
CAP FILM 7500PF 5% 2.5KVDC RAD
Max Operating Temperature :
105°C
Capacitance :
7500pF
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Lead Pitch :
22.5044mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
900V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
MKP383 7500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383275250JII2B0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.886 22.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~105°C.