MKP383275040JCM2B0
Mfr.Part #
MKP383275040JCM2B0
Description
CAP FILM 7500PF 5% 400VDC RADIAL
Size / Dimension :
0.406Lx0.197W 10.30mmx5.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
5.0038mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
400V
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Voltage - Rated AC :
200V
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Max Operating Temperature :
105°C
Capacitance :
7500pF
Length :
10.3124mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
MKP383 7500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383275040JCM2B0 Overview
Lead spacing is 0.295 7.50mm for this electrical device.Devices with a -55°C~105°C temperature capability can be operated.