MKP383275040JCI2B0
Mfr.Part #
MKP383275040JCI2B0
Description
CAP FILM 7500PF 5% 400VDC RADIAL
Length :
10.3124mm
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
400V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Voltage - Rated AC :
200V
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.406Lx0.197W 10.30mmx5.00mm
Capacitance :
7500pF
Width :
5.0038mm
Applications :
High Pulse, DV/DT
MKP383 7500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383275040JCI2B0 Overview
Its lead spacing is 0.295 7.50mm.Temperatures of -55°C~105°C allow the device to operate.