MKP383275040JC02W0
Mfr.Part #
MKP383275040JC02W0
Description
CAP FILM 7500PF 5% 400VDC RADIAL
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
7.493mm
Max Operating Temperature :
105°C
Width :
5.0038mm
Size / Dimension :
0.406Lx0.197W 10.30mmx5.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Length :
10.3124mm
Capacitance :
7500pF
Voltage - Rated AC :
200V
Voltage - Rated DC :
400V
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
MKP383 7500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383275040JC02W0 Overview
Electrical devices with 0.295 7.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~105°C is suitable for operation of the device.