MKP383275040JC02G0
Mfr.Part #
MKP383275040JC02G0
Description
CAP FILM 7500PF 5% 400VDC RADIAL
Voltage - Rated DC :
400V
Voltage - Rated AC :
200V
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
7.493mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.406Lx0.197W 10.30mmx5.00mm
Length :
10.3124mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
7500pF
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Width :
5.0038mm
High Pulse, DV/DT
MKP383 7500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383275040JC02G0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.295 7.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~105°C.