MKP383275025JCI2B0
Mfr.Part #
MKP383275025JCI2B0
Description
CAP FILM 7500PF 5% 250VDC RADIAL
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Published :
Width :
3.9878mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
105°C
Capacitance :
7500pF
Length :
10.0076mm
Voltage - Rated AC :
125V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
250V
MKP383 7500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383275025JCI2B0 Overview
Lead spacing is 0.295 7.50mm for this electrical device.Devices with a -55°C~105°C temperature capability can be operated.