MKP383275025JCA2B0
Mfr.Part #
MKP383275025JCA2B0
Description
CAP FILM 7500PF 5% 250VDC RADIAL
Voltage - Rated AC :
125V
Length :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
3.9878mm
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Pitch :
7.493mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
105°C
Capacitance :
7500pF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MKP383 7500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383275025JCA2B0 Overview
0.295 7.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~105°C degrees Celsius.