MKP383256250JIM2T0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP383256250JIM2T0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 5600PF 5% 2.5KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
High Pulse, DV/DT
Series :
MKP383
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
22.5044mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Capacitance :
5600pF
Length :
26.0096mm
Published :
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Max Operating Temperature :
105°C
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tray
Width :
5.9944mm
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated AC :
900V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
2.5kV
MKP383 5600pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383256250JIM2T0 Overview
Its lead spacing is 0.886 22.50mm.Temperatures of -55°C~105°C allow the device to operate.