MKP383251100JF02W0
Mfr.Part #
MKP383251100JF02W0
Description
CAP FILM 5100PF 5% 1KVDC RADIAL
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Published :
Voltage - Rated AC :
350V
Tolerance :
±5%
Width :
5.0038mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
17.5006mm
Capacitance :
5100pF
Voltage - Rated DC :
1kV
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mount :
Through Hole
MKP383 5100pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383251100JF02W0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.591 15.00mm.In addition to operating at -55°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.