MKP383243200JFM2B0
Mfr.Part #
MKP383243200JFM2B0
Description
CAP FILM 4300PF 5% 2KVDC RADIAL
Width :
7.0104mm
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated AC :
700V
Voltage - Rated DC :
2kV
Packaging :
Bulk
Capacitance :
4300pF
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
Length :
17.5006mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
MKP383 4300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383243200JFM2B0 Overview
Electrical devices have 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~105°C are suitable for operating the device.