MKP383239200JFP2B0
Mfr.Part #
MKP383239200JFP2B0
Description
CAP FILM 3900PF 5% 2KVDC RADIAL
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Voltage - Rated AC :
700V
Width :
7.0104mm
Capacitance :
3900pF
Max Operating Temperature :
105°C
Length :
17.5006mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
Published :
MKP383 3900pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383239200JFP2B0 Overview
0.591 15.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~105°C degrees Celsius.