MKP383233200JC02R0
Mfr.Part #
MKP383233200JC02R0
Description
CAP FILM 3300PF 5% 2KVDC RADIAL
Capacitance :
3300pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
7.493mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.236W 17.50mmx6.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated AC :
700V
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Length :
17.5006mm
Max Operating Temperature :
105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
2kV
Width :
5.9944mm
Tolerance :
±5%
MKP383 3300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383233200JC02R0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.295 7.50mm.In addition to operating at -55°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.