MKP383230200JF02W0
Mfr.Part #
MKP383230200JF02W0
Description
CAP FILM 3000PF 5% 2KVDC RADIAL
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
±5%
Width :
5.9944mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.236W 17.50mmx6.00mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Length :
17.5006mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated AC :
700V
Capacitance :
3000pF
Lead Pitch :
15.0114mm
Published :
Voltage - Rated DC :
2kV
Mount :
Through Hole
MKP383 3000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383230200JF02W0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.591 15.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~105°C.