MKP383230200JC02Z0
Mfr.Part #
MKP383230200JC02Z0
Description
CAP FILM 3000PF 5% 2KVDC RADIAL
Width :
5.9944mm
Length :
17.5006mm
Max Operating Temperature :
105°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated AC :
700V
Size / Dimension :
0.689Lx0.236W 17.50mmx6.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Capacitance :
3000pF
Tolerance :
±5%
Published :
MKP383 3000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383230200JC02Z0 Overview
There is 0.295 7.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~105°C is the maximum temperature at which the device can operate.