MKP383230200JC02R0
Mfr.Part #
MKP383230200JC02R0
Description
CAP FILM 3000PF 5% 2KVDC RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
700V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.236W 17.50mmx6.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Length :
17.5006mm
Width :
5.9944mm
Capacitance :
3000pF
Published :
MKP383 3000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383230200JC02R0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.295 7.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~105°C.