MKP383227200JFP2B0
Mfr.Part #
MKP383227200JFP2B0
Description
CAP FILM 2700PF 5% 2KVDC RADIAL
Length :
17.5006mm
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
2kV
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
700V
Max Operating Temperature :
105°C
Width :
5.9944mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.236W 17.50mmx6.00mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Capacitance :
2700pF
High Pulse, DV/DT
MKP383 2700pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383227200JFP2B0 Overview
Electrical devices have 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~105°C are suitable for operating the device.