MKP383227200JFM2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP383227200JFM2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 2700PF 5% 2KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Tolerance :
±5%
Termination :
PC Pins
Packaging :
Bulk
Width :
5.9944mm
Package / Case :
Radial
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
17.5006mm
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated DC :
2kV
Factory Lead Time :
15 Weeks
Capacitance :
2700pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
High Pulse, DV/DT
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Voltage - Rated AC :
700V
Size / Dimension :
0.689Lx0.236W 17.50mmx6.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Series :
MKP383
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
15.0114mm
Published :
Mount :
Through Hole
MKP383 2700pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383227200JFM2B0 Overview
0.591 15.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~105°C degrees Celsius.