MKP383224200JFM2B0
Mfr.Part #
MKP383224200JFM2B0
Description
CAP FILM 2400PF 5% 2KVDC RADIAL
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
2400pF
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
2kV
Lead Pitch :
15.0114mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Length :
17.5006mm
Voltage - Rated AC :
700V
Width :
5.0038mm
Max Operating Temperature :
105°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Published :
Tolerance :
±5%
MKP383 2400pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383224200JFM2B0 Overview
A 0.591 15.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~105°C, the device can be operated.