MKP383224200JFI2B0
Mfr.Part #
MKP383224200JFI2B0
Description
CAP FILM 2400PF 5% 2KVDC RADIAL
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
700V
Lead Pitch :
15.0114mm
Max Operating Temperature :
105°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Capacitance :
2400pF
Voltage - Rated DC :
2kV
Length :
17.5006mm
Width :
5.0038mm
Package / Case :
Radial
MKP383 2400pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383224200JFI2B0 Overview
Electrical devices have 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~105°C are suitable for operating the device.