MKP383224200JF02W0
Mfr.Part #
MKP383224200JF02W0
Description
CAP FILM 2400PF 5% 2KVDC RADIAL
Voltage - Rated DC :
2kV
Capacitance :
2400pF
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Width :
5.0038mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
105°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Voltage - Rated AC :
700V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
15.0114mm
Tolerance :
±5%
Length :
17.5006mm
Applications :
High Pulse, DV/DT
MKP383 2400pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383224200JF02W0 Overview
There is 0.591 15.00mm lead spacing on this electrical device.-55°C~105°C is the maximum temperature at which the device can operate.