MKP383224200JC02R0
Mfr.Part #
MKP383224200JC02R0
Description
CAP FILM 2400PF 5% 2KVDC RADIAL
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated DC :
2kV
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Length :
17.5006mm
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Width :
5.0038mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Voltage - Rated AC :
700V
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
2400pF
Termination :
PC Pins
MKP383 2400pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383224200JC02R0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.295 7.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~105°C.