MKP383222250JIP2T0
Mfr.Part #
MKP383222250JIP2T0
Description
CAP FILM 2200PF 5% 2.5KVDC RAD
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Lead Pitch :
22.5044mm
Max Operating Temperature :
105°C
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tray
Length :
26.0096mm
Width :
5.9944mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated AC :
900V
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Capacitance :
2200pF
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Mount :
Through Hole
MKP383 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383222250JIP2T0 Overview
Lead spacing is 0.886 22.50mm for this electrical device.Devices with a -55°C~105°C temperature capability can be operated.