MKP383222200JFP2B0
Mfr.Part #
MKP383222200JFP2B0
Description
CAP FILM 2200PF 5% 2KVDC RADIAL
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Packaging :
Bulk
Length :
17.5006mm
Max Operating Temperature :
105°C
Capacitance :
2200pF
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Width :
5.0038mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
700V
Voltage - Rated DC :
2kV
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
15.0114mm
Package / Case :
Radial
MKP383 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383222200JFP2B0 Overview
Electrical devices with 0.591 15.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~105°C is suitable for operation of the device.