MKP383222200JFI2B0
Mfr.Part #
MKP383222200JFI2B0
Description
CAP FILM 2200PF 5% 2KVDC RADIAL
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Length :
17.5006mm
Capacitance :
2200pF
Voltage - Rated AC :
700V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Width :
5.0038mm
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
2kV
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
MKP383 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383222200JFI2B0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.591 15.00mm.In addition to operating at -55°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.