MKP383222063JD02G0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP383222063JD02G0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 2200PF 5% 630VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Max Operating Temperature :
105°C
Width :
4.0132mm
Applications :
High Pulse, DV/DT
Package / Case :
Radial
Factory Lead Time :
15 Weeks
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Voltage - Rated DC :
630V
Length :
12.4968mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitance :
2200pF
Voltage - Rated AC :
220V
Lead Pitch :
10.0076mm
Termination :
PC Pins
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Series :
MKP383
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MKP383 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383222063JD02G0 Overview
Electrical devices with 0.394 10.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~105°C is suitable for operation of the device.