MKP383222063JCA2B0
Mfr.Part #
MKP383222063JCA2B0
Description
CAP FILM 2200PF 5% 630VDC RADIAL
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Pitch :
7.493mm
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
220V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Length :
10.0076mm
Voltage - Rated DC :
630V
Width :
2.9972mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Capacitance :
2200pF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ROHS3 Compliant
MKP383 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383222063JCA2B0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.295 7.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~105°C.