MKP383220200JFP2B0
Mfr.Part #
MKP383220200JFP2B0
Description
CAP FILM 2000PF 5% 2KVDC RADIAL
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated AC :
700V
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
2kV
Length :
17.5006mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Capacitance :
2000pF
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
5.0038mm
MKP383 2000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383220200JFP2B0 Overview
Electrical devices have 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~105°C are suitable for operating the device.