MKP383220063JD02G0
Mfr.Part #
MKP383220063JD02G0
Description
CAP FILM 2000PF 5% 630VDC RADIAL
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Voltage - Rated DC :
630V
Width :
4.0132mm
Published :
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
220V
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
12.4968mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
2000pF
Max Operating Temperature :
105°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Applications :
High Pulse, DV/DT
MKP383 2000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383220063JD02G0 Overview
0.394 10.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~105°C degrees Celsius.