MKP383220063JCA2B0
Mfr.Part #
MKP383220063JCA2B0
Description
CAP FILM 2000PF 5% 630VDC RADIAL
Packaging :
Bulk
Capacitance :
2000pF
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
10.0076mm
Width :
2.9972mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
630V
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Voltage - Rated AC :
220V
Published :
Max Operating Temperature :
105°C
MKP383 2000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383220063JCA2B0 Overview
This electrical device has a 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~105°C are suitable for the device.