MKP383218250JIM2T0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP383218250JIM2T0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1800PF 5% 2.5KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Series :
MKP383
Factory Lead Time :
15 Weeks
Capacitance :
1800pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
High Pulse, DV/DT
Max Operating Temperature :
105°C
Width :
5.9944mm
Packaging :
Tray
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated AC :
900V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Length :
26.0096mm
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
22.5044mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Published :
MKP383 1800pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383218250JIM2T0 Overview
Electrical devices have 0.886 22.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~105°C are suitable for operating the device.